Nezik Tarifi

Başka bir ismi ”gılik” şeklinde bilinen nezik, Kars yöresine ait olan fazlasıyla lezzetli bir hamur işi olarak bilinmektedir. Hamuruna hiç bir şekilde su ilave edilmeden kaymak ile yoğurulur ve fırın içerisinde ya da sacda pişirilerek üstüne tereyağı sürülüp sabah kahvaltılarında servis edilmektedir. Kıyır kıyır tadı ile mest etmekte olan nezik, yapımı fazlasıyla basit bir tariftir. Yapıldığı esnada dikkat edilmesi gerekli olan noktalardan bir tanesi fazla ince açıldığı zaman pişme sırasında dağılma ihtimalinin bulunmasıdır. Bu açıdan pişirme esnasında dikkatli bir şekilde 2 yüzünü de pişirebilmek çok önemli.

Malzemeleri

  • 2 su bardağı kadar un
  • 1 su bardağı kadar kaymak
  • 1 çay kaşığı ladar tuz

Nezik Nasıl yapılıyor?

Bir kap içerisinde un ile birlikte kaymak ve de tuzu iyi bir şekilde yoğurun. Yoğurulmuş olan hamurun üstünü örtün ve de buzdolabı içerisinde 15 dakika kadar dinlenmesi için bırakın.

Yoğurulmuş olan hamurları limon boyutunda olacak şekilde bezeler durumuna getirin. Bezeleri merdane yardımıyla fazla ince olmayacak bir biçimde açın. Daha önce ısıtılmış tava içerisinde arka ve de ön kısmı kızaracak bir biçimde pişirin.

Sıcak durumdayken üstüne tereyağı sürüp afiyetle tüketebilirsiniz.

gliknezikyemek tarifleri
Comments (0)
Add Comment