Bohça tatlısı tarifi

8

Bohça tatlısı bilinen ve sevilen tatlı çeşitleri arasında ilk sıralarda yerini alır. Bohça tatlısı özel günlerde yapılabilecek en favori tatlılar arasındadır. Gelecek olan konuklarımıza bu harika tatlıyı kolaylıkla yapıp sunabiliriz.

İlk olarak bir tencereye 2 bardak su, tuz ve margarin koyalım. Daha sonra ocağa alalım. Daha sonra elenmiş un, irmik ve nişastayı bir seferde üzerine boşaltalım. Tahta kaşıkla hızlı bir şekilde karıştıralım. Malzemeleri devamlı olarak karıştıralım.

Tencere dibini tutmadan tencereyi ocaktan alalım. Karışımı kaşık yardımıyla devamlı karıştıralım ve ılımasını sağlayalım. Daha sonra yumurtalar birer birer kırılarak yedirelim. Önceden hazırlamış olduğumuz şuruptan bir kaşık koyalım. Daha sonra karıştıralım.

Hazır olan malzemeleri krema torbasına koyalım. Daha sonra tavaya yağ koyalım ve hafif kızmaya başlarken hamurları sıkmaya başlayalım. Hamur kabarmaya başlayınca delikli bir kepçe yardımıyla tavadan alalım. Tavadaki kızgın yağın içine hamurlar bitinceye kadar kızartalım. Tavayı sallayarak kızartma işleminde hamurlar bitinceye kadar devam edelim. Süzülerek alalım ve önceden hazırlanmış olan şerbetimizin içine atalım. Daha sonra servise sunalım. Afiyet olsun.

MALZEMELER

4 su bardağı un
4 adet yumurta
5 kaşık margarin
100 gr. ceviz içi

ŞERBET İÇİN

3 su bardağı şeker
3,5 su bardağı su
2 yemek kaşığı limon suyu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.