sex tube

Zeytinyağlı lahana dolması tarifi

131

Zeytinyağlı lahana dolması, akşam yemeklerinde önce gözlere sonra midelerimize bayram havası yaşatan bir güzelliktir. Lahananın mükemmel şeker tadıyla bütünleşen zeytinyağlı malzemelerimiz damaklarda tat bırakan bir çeşit olacaktır.

İlk olarak soğanları ince ince yemeklik olarak doğrayalım. Daha sonra tencereye yağ koyalım ve hafif pembeleşene kadar kavuralım. İçine sırasıyla maydanoz ve dere otunu doğrayalım. Dolamlık fıstık, dolma baharı, şeker, karabiber, tuz, kuş üzümü ve pirinçlerimizi ilave edelim. Bütün malzemeleri pirinç hafif beyazlaşıncaya kadar kavuralım.

Kavururken üzerini hafif geçecek kadar su koyalım ve suyunu çekinceye kadar bekleyelim. Diğer taraftan lahananın kötü yapraklarını temizleyelim ve yıkayalım. Daha sonra tencere su koyalım ve kaynamaya başlayınca lahana yapraklarını içine ekleyelim. Lahanaları yaprak yaprak ayıralım ve bu şekilde haşlayalım.

Haşlanmış olan lahanayı ocaktan alalım ve soğumaya bırakalım. Çok sıkı olamamak kaydıyla hazırlamış olduğumuz malzemeleri içine dolduralım. Dolmaları tencerenin dibine koymuş olduğumuz maydanozların üzerine düzgün bir şekilde yerleştirelim. Bütün malzemeler bitinceye kadar bu işleme devam edelim. Daha sonra 2 su bardağı su ilave edelim. Orta dereceli ateşte pişirelim. Piştikten sonra servise tabağına alalım ve soğumasını bekleyelim. Üzerine limon dilimleri yerleştirelim ve servise sunalım. Afiyet olsun.

MALZEMELER

1 adet lahana
2 su bardağı pirinç
1 su bardağı zeytinyağı
5 adet soğan
1 yemek kaşığı dolmalık fıstık
1 yemek kaşığı kuş üzümü
1 yemek kaşığı toz şeker
2 adet limon
yarım demet maydanoz
1 demet dere otu
karabiber
dolma baharı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

stolen lighter.sex strory