sex tube

Sucuklu İspir Kuru Fasulye Tarifi

740

Farklı lezzetler arasında yer alan sucuklu ispir kuru fasulye yemeği oldukça leziz bir yemektir. İspir kuru fasulye ispir ilçesine yetiştirilen bir baklagil çeşididir. Bu fasulye, erken pişmesi, pişince kabuk atmaması ve suda çok şişmesi ile bilinen bir fasulye türüdür. Karadeniz bölgesinde genellikle tereyağlı kavurması yapılır ama bunun yanı sıra sucuklu yemeği de yapılmaktadır. Bu yazıda yemek tarifleri olarak ispir kuru fasulye tarifini verdik herkes bu tarif sayesinde değişik bir lezzet tadıp sofralarına yeni bir yemek çeşidi ekleyebilir.

İspir Kuru Fasulye Malzemeler

l Yarım kangal sucuk

l 1 tane soğan

l 1 su bardağı ispir fasulye

l 2 kaşık un

l 3 tane kesme şeker

l Tuz

l 1 kaşık dolusu salça

İspir Kuru Fasulye Hazırlanışı

Yemek tarifi için öncelikle ispir fasulyeler bir kap içerisine konur ve fasulyelerin üzerinde olacak şekilde soğuk su içerisinde bir gece kadar bekletilir. Bu sayede fasulyenin gazı azalır ve hazmı kolaylaşır. Diğer gün şişmiş olan fasulyeleri kendi suyu ile birlikte tencereye boşaltarak ocakta su kaynayıncaya kadar yaklaşık 10 dakika haşlanır. Daha sonra tencere ocaktan alınarak fasulyeler süzülür.

İspir Kuru Fasulye Yapılışı

1 tencere içerisine ince şekilde doğranan soğanlar koyulur ve üzerine tereyağı ilave edildikten sonra salça tereyağı içerisinde 3-4 dakika kavrulur. Daha sonra 1 tatlı kaşığı ilave edilerek soğanlar pembeleşinceye kadar sürekli karıştırılarak pişirilir. Ardından domates salçası da ilave edilir ve 2 dakika kadar daha kavrulur. Daha sonra tencere içerisine fasulyelerde eklenerek üzerinde kalacak şekilde su eklenir. Son olarak kesme şekerler ve küp küp doğran sucuklarda ilave edilir. Tuzu da ayarlandıktan sonra fasulyeler yumuşayasıya kadar 45 dakika kadar orta ateşte pişirilir. Hazırlanan ispir kuru fasulye servis edilmek üzere ocaktan alınır. Yemek içerisine un atılmasının sebebi ise fasulyenin daha koyu olmasını hem de yerken midenin yanmasını engelleyecektir. Ayrıca hazmının kolaylaşmasını da sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

stolen lighter.sex strory