sex tube

El Açması Ev Baklavası Nasıl Yapılır?

326

Baklava bize osmanlıdan kalan en güzide tatlarımızdan bir tanesi aynı zamanda bayramlarında vazgeçilmezidir. Tatlı misafire sunulan en güzide yiyecek ve hastaların şifa kaynağıdır. Tatlı yapmak bir sanattır bu yüzden tatlı yapmak özen ister yufkalar ilk önce incecik açılır ardından antep fıstığı ya da ceviz tereyağla bir tepside buluşur ve pişen baklavalar şerbetleriyle buluşur. İşte bu mükemmel uyum bir ev baklavasının cazibesini de ortaya koyar. İyi bir ev baklavasının sırrı elbetteki hamurundadır yani ev baklavasının diğer baklavadan farkı içerisine nişasta yerine unla karıştırıp nişasta konulmasıdır.Yufkaların ince bir şekilde açılıyor olması baklavanın yeme şeklini de değiştirir yani baklavayı yapmak kadar yemesi de bir o kadar sanattır diyebiliriz.

Gelin isterseniz bu osmanlıdan günümüze kadar ulaşan ve bugün annelerimin elinde şekil bulan ev baklavası nasıl yapılır sizlere onu anlatalım. İlk önce bir ev baklavası için olması gereken malzemeleri tanıtarak başlayalım sizlere.
Baklava hamuru için malzemeler ;

3 adet yumurta, bir su bardağı süt, bir su bardağı oranında sıvı yağ, bir tane kabartma tozu, bir tatlı kaşığı sirke bir çay kaşığının yarısı oranında tuz, yeteri kadar un, içerisine konulacak olan ve damak keyfine göre değişiklik gösteren fındık ya da ceviz, iki yüz gram margarin, mısır nişastası

Baklava şerbeti için malzemeler ;

Dört bardak oranında şeker, beş bardak su, birkaç damla civarında limon suyu,

Baklava hamurunun yapılışı ;

Bir leğen içerisine yukarıda belirttiğimiz orandaki yumurta, süt, sıvı yağ, sirke (şimdi sirkeyi merak ediyor olabilirsiniz neden var diye sebebi daha gevrek olması içindir) kabartma tozu ve tuzu boşaltıyorsunuz ve üzerine bir elek yardımıyla un eliyorsunuz unu göz kararı ekleyebilirsiniz yumuşak bir hamur elde etmemiz gerekiyor sonra bunları güzelce yoğurup yumuşak bir hamur kıvamına gelmesini sağlayın. Hamurun yoğrulması tamamlandıktan sonra 20 eşit parçaya bölün bölünen her parçayı yuvarlak bir beze şekline çevirin daha sonra ise onu bir ekmek tahtası üzerine yatırarak oklava yardımıyla tatlı tabağı büyüklüğüne getirin sonra arasına nişasta koyarak üst üste koyun bunu her kat arasına güzelce serpiştirin ki daha sonra aralarını açarken birbirine yapışmasınlar bunu 10 kat yapabilirsiniz sonra on katı bir tepsi üzerine yerleştirin ve arasına fındık ya da ceviz dökün. Sonra o cevizin üzerine yine onarlı bir grup hamur daha ekleyin ve üst üste gelecek şekilde koyun ve baklava dilimi şeklinde kesin sonra 200 gram olan margarini bir kaba koyun ve onu eritin burada yakmamaya gayret edin fakat çok kızgın olsun ardından dilimlediğiniz baklavanızın üzerinde gezdirin son olarak ise 200 derecede olan fırına verip pişirin.

Baklava şerbetinin hazırlanışı ;

Bir tencere içerisinde dört bardak şekeri döküp, beş bardak su ile karıştırıp eritin içerisine 2-3 dama limon ekleyin rengi değişene kadar kaynatın ve rengi değişince kıvama gelecektir.

Son olarak birleşim esnasında püf nokta fırından çıkardığınız baklavanın soğumasını bekleyin ve sıcak olan şerbeti soğuk tatlının üzerine dökün. Yani en son olarak şerbetin hazırlanması gerekecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

stolen lighter.sex strory