sex tube

Salata ve kahvaltılarda kullanılan domatesler nasıl doğranır?

605

Oldukça sağlıklı ve hemen her gün tüketilen bir sebze olan Domates, kan yapıcı özelliği ile de sağlık dostudur. Her öğünün içinde mutlaka bulunan ve bu yüzden pazarda ve manavda ilk anılacak sebzelerdendir. Yemeklerde genellikle pişmiş olarak yenilen Domatesler, Salata ve kahvaltı masalarında çiğ tüketilmektedir. Mevsiminde yenilen organik Domatesler çok sağlıklı olduğu kadar çok da lezzetlidir. Böl bol yenilmesi tavsiye edilmektedir. Sofralarda çeşitli şekilde sunulan Domateslerin doğrama şekilleri de birbirinden farklıdır.

Salata ve Kahvaltılarda Kullanılan Domatesler Nasıl Doğranır?

Kabuklu tüketilmesi tavsiye edilen Domatesler iyice yıkanır ve doğrama tahtasına alınır. Domateslerin ezilmeden doğranması için keskin bıçaklar tercih edilmelidir. Sap kısmı ortadan ayrılacak şekilde Domates ikiye bölünür. Daha sonra kabuklar altta kalacak şekilde arzu edilen büyüklük ölçülerince dilimleme yapılır ve dilimlenen Domatesler doğranır. Burada kabuklu kısmın altta tutulmasındaki amaç Domatesin edilmemesi ve suyunun çıkmamasıdır. Kahvaltılarda ise sadece dilimleme işlemi yapılır ve bırakılır, küçültme uygulanmaz. İsteğe göre Domatesler soyacak ya da bıçak yardımı ile soyulabilir.

Yemeklik Domateslerin Doğranması

Yemeklerde Domates kabukları genellikle sevilmediği için, Domatesler yıkanır ve soyacak yardımı ile soyulur. Bıçak da kullanılabilir fakat bıçak ile Domates soyarken elinizi kesme riskiniz daha fazladır. Ortadan ikiye bölünür ve sap kısmı temizlenir. Daha sonra yarım Domates 4-5 dilim olacak şekilde kesilir ve dilimler doğranır. Arzu edilirse daha iri dilimler yapılabilir. Yemek çeşidine göre bu büyüklük değişiklik gösterir. Yemek soslarında Domates kullanmak içinde Domatesler yıkanıp tam ortadan daire şeklindeki bölümden kesilerek rendelenir. Sadece kabuklar kalana kadar rendeleme işlemine devam edilir. Kabuklu hâli ile rendelemek daha iyi olur çünkü kabuksuz hâli ile elinizi rendeye kestirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

stolen lighter.sex strory