sex tube

Üzlemeli pilav tarifi

363

Üzlemeli pilav, Urfa yöresinin bilinen ve sevilen pilav çeşitleri arasında yerini alır. Gelecek olan misafirlerimize akşam yemeklerinde değişik bir lezzet şöleni yaşatmak istiyorsak üzlemeli pilav doğru bir tercih olabilir. Özel günlerde yapılan üzlemeli pilav, iştah kabartıcı bir lezzete sahiptir.

İlk olarak pirinci bol sıcak suda bekletelim ve yumuşamasını sağlayalım. Daha sonra pilav tenceresine yağı koyalım ve eritelim. İçine beklemiş olan pirinçleri ekleyelim ve sürekli karıştırarak 5 dakika kadar kavuralım. İçine sıcak tavuk suyu ilave edelim. Tuzunu da ekleyip orta ısılı ateşte pişirelim.

Pilav suyunu tamamen çekip göz göz olunca altını kapatalım ve demlenmeye alalım. Diğer taraftan orta boy bir tencerenin içine yağ koyalım. Onun üzerine kuşbaşı doğranmış etleri ilave edelim. Orta ısıdaki bir ateşte devamlı karıştıralım ve kavuralım. Üzerine sıcak su ekleyelim ve etler yumuşayıncaya kadar pişirmeye devam edelim.

Yumuşamış etlerin üzerine önceden haşlanmış olan nohutları, tuz, karabiber ve yıkanmış üzümü ekleyip 5 dakika kısık ateşte pişirelim. Daha sonra pekmezi ilave edelim. Kısık ateşte karıştırarak suyunu çekene kadar pişirelim. Piştikten sonra ocaktan alalım ve tarçın ilave edelim. Daha sonra hazırlamış olduğumuz üzlemeyi pilavın üzerinde gezdirelim. Yemeğimizi sıcak olarak servise sunalım. Afiyet olsun.

MALZEMELER

2 su bardağı pirinç
50 gr. yağ
3 su bardağı tavuk suyu
2 çay kaşığı tuz

ÜZLEMESİ İÇİN

1 su bardağı haşlanmış nohut
1 su bardağı çekirdeksiz üzüm
400 gr. kuşbaşı koyun eti
4 yemek kaşığı yağ
4 su bardağı sıcak su
1 su bardağı pekmez
tuz, karabiber
tarçın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

stolen lighter.sex strory