sex tube

Kek yapmak için püf noktalar

295

Hepimiz misafirlerimize inanılmaz güzel kabarmış, sünger gibi yumuşacık ve inanılmaz lezzetli bir kek ikram etmenin peşindeyiz. Birçok mutfak dostunun da bunu yapabildiğine eminiz ama bazılarımız için kek yapmak kabus olabiliyor.

Bazen ne yapsak olmuyor; o kek ya kabarmıyor ya da içi pişmiyor. İşte bu yazıda gerçekten iyi bir kek yapmak için gereken ipuçlarını sizin için derledik.

Kek yapmanın püf noktalarına gelince ;

Kek yaparken özellikle fırınınızın ısı dağılımı ve ısıtma konusunda sorunsuz çalışıyor olması gerekir. Eğer fırınınız eşit şekilde (üstü yakıyor, altı yanmıyor gibi) ısınmıyorsa kek yaparken asla istediğiniz sonucu alamazsınız.

Kek yapmaya başlamadan önce malzemelerin (yumurta, süt, yoğurt v.b) mutlaka oda sıcaklığında olması gerekir.

Malzemelerinizi özellikle ilk etapta yani yumurta ve şekerin çırpılmasında yüksek hızda çırpmalı, daha sonra mikserin devrini düşürebilirsiniz.

Yumurta ve kek krema kıvamına gelene kadar iyice çırpılmalıdır. Bu şekerin erimesini, dolayısı ile mükemmel kabarmasını sağlayacak ilk adımdır.

 Keke eklenen şeker miktarı önemlidir. Şekeri az olan kek çabuk bayatlar, şeker miktarı tam ya da biraz fazla konulursa daha uzun süre bayatlamadan kalacaktır.

Yumurta ve şekerden sonra sıvı malzemeler ( süt, sıvı yağ gibi) eklenmeli ve iyice çırpılmalıdır.

Ardından kuru malzemeler (un, kabartma tozu gibi)  elenerek kek harcına eklenmelidir. Kuru malzemeler elenerek havalandırılırsa kekiniz çok daha homojenize bir kek olacaktır.

 Ayrıca kuru malzemeler kek harcına eklendiğinde sadece malzemeler birbirine geçecek kadar çırpılmalı ve ardından hemen kek kalıbına dökülmelidir. Malzemeler gereğinden uzun çırpılırsa kekini sünger gibi yumuşak olmayacaktır.

Eğer içine ceviz, fındık gibi kuruyemişler ya da kuru meyveler eklenecekse, bu malzemeler keke en son ilave edilmeli ve mutlaka una bulanmalıdır. Bu şekilde dibe çökmezler. Ayrıca bu malzemeleri mümkünse tahta kaşıkla karıştırarak ekleyin.

Kek harcınız hazır olunca bekletmeden kalıba dökülmelidir. Bu yüzden kek kalıbı kesinlikle önceden hazırlanmalı ve her yeri yağlanmalıdır.

Kalıbın seçimi önemlidir. Kek kalıbı tabanı kalın olursa üstü pişerken altı, kalıp çok yüksek olursa kekin içi iyi pişmeyecektir. Ayrıca kullandığınız kalıp ortalama 20-25 cm büyüklükte olursa daha iyi sonuç alırsınız.

Kekinizi fırının alt rafında pişirmeye başlayın, pişmesine göre daha sonra üst rafa alabilirsiniz.

Kekinizi mutlaka önceden 180 derece ısıtılmış fırına veriniz. Pişmesine 5-10 dakika kala 160-170 dereceye çekebilirsiniz.

Kekinizin pişip pişmediği anlamak için kürdan batırarak, kürdan yoksa da ince bir bıçakla (çok dikkatli olmalısınız) batırarak anlayabilirsiniz. Eğer kürdanınız ya da bıçağınız temiz çıkarsa kekiniz pişmiş demektir.

Kekiniz pişince fırının kapağını açıp keki bir süre içinde bekletin.

Fırından çıkan kekin kalıptan rahat çıkması için ılınmasını beklemelisiniz. Eğer çok sıcak ya da tamamen soğuk olursa kek çıkarken parçalanabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

stolen lighter.sex strory