sex tube

Acı ve tatlı lezzetler arasındaki Zencefil

170

Bitkisel ilaç olarak kullanılan zencefilin eski tarihlerden günümüze süregelen uzun serüveninde, insanlar için birçok faydalı amaca hizmet ettiği bilinmektedir.

Güneydoğu Asya kökenli olan zencefil günümüzde alternatif tıp alanında ve baharat olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Taze ya da kurutulmuş olarak tüketilen zencefil bir metre boyuna kadar büyüyebilen bir bitkidir. Asya kökenli olan bu bitki, Asya ve diğer tropikal bölgelerde yetişmektedir.

Yüksek vitaminve besin kaynağı olmasının yanı sıra yüksek derecede uçucu yağlar, potasyum, demir, B3, B6, kalsiyum, fosfor, sodyum ve magnezyum minarellerini içermektedir.

YARARLARI

Mide bulantılarına iyi geldiği bilinmektedir ve özellikle hamile bayanların çok az bir miktarla sabah bulantıları ile kusma ataklarına doğal bir çözüm olmaktadır. Aynı zamanda hazmı kolaylaştırır ve mide ağrılarına karşı bir tür koruyucu kalkandır.

Binlerce yıldır soğuk algınlığı ve gribe karşılı etkili olduğu bilinmektedir. Günümüzde de en çok bu özelliği nedeniyle kullanılmaktadır. Bilinmeyen ise aynı zamanda iltihap azaltıcı ve ağrı kesici bir özelliği olmasıdır.

Son yıllarda kış aylarında soğuk algınlığına eşlik eden kronik öksürük için birebirdir. İçeriğindeki maddelerden dolayı ciğerleri rahatlatır ve balgam atılımını kolaylaştırır.

Bu mucizevi bitki; bağışıklık sistemini destekler, vücut ısısını yükseltir ve formunu korumak isteyen ya da diyet yapanlara bel ve çevresinde yağlanmaya karşı hormon dengesi sağlayarak yardımcı olur.

Yapılan araştırmalar zencefil çayının, özellikle yurmurtalık kanserine sebep olan hücreleri ortadan kaldırdığını göstermektedir. Hatta yumurtalık hücrelerini öldüren kanser hücrelerine karşı kalkan görevi üstlendiği görülmüştür.

KULLANILMASININ SAKINCALI OLDUĞU DURUMLAR

Zencefilin kesin olarak kanıtlanmasa da iştah kesici bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple kilo almaya çalışan kişilerin bu özelliği gözönüne alması gerekmektedir.

Zencefilin kan akışını hızlandırmasından dolayı kan inceltici ilaçlar (aspirin gibi..) ya da kanama ile ilgili bir rahatsızlık varsa, kanama riskini arttıracağından ameliyat gibi operasyon geçirecek kişilerin kullanmaması gerekir.

Kan şekeri ve tansiyonu düşürebildiğinden, diyabet ilaçları veya sürekli tansiyon ilacı alanlar düzenli zencefil tüketmeden önce mutlaka doktora başvurmalıdırlar.

2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. 2 yaşın üstündeki çocuklarda ise normal bir bireyin günlük kullanabileceği miktarın (yaklaşık 4gr) 3 te 1 ni kullanabilir. Aksi zarar verebilir.

NASIL TÜKETEBİLİRİZ

Zencefil genellikle şerbet ve çay gibi içeceklerle; aynı zamanda çeşitli keklere, pastalara, pilav ve dolmalara ilave edilerek tüketilebilir. Köri adlı baharat karışımında da yer alır.

ZENCEFİL ÇAYI

15-20 gr. Taze zencefil
1 kupa yada büyük bardak su

Yapılışı ve Faydası:

Taze zencefili yıkadıktan sonra sert kabuğunu soyalım ve suyu kaynatalım. Zencefilleri ince ince dilimledikten sonra kupamızın içine atalım, 10 dakika dinlenmesini bekleyip afiyetle içebiliriz.

Toz zencefil kullanılacaksa kaynayan suya atılacak zencefil miktarı önemlidir. Çok olursa tadı acılaşabilir. Yarım çay kaşığı zencefil ile 1 kupa zencefil çayı hazırlayabiliriz. Çayın tüketiminin daha güzel olması için bir poşet siyah çay ile tüketilebilir.

Bu çay ile gaz sancısı çekiyorsanız düzelecektir, gribe bağlı vücut direnciniz yükselecektir ve öksürük sıkıntınız varsa rahatlatacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

stolen lighter.sex strory