sex tube

Lezzetli kurabiye yapma incelikleri

321

Bu yazımızda derlediğimiz birkaç ipucu ile her zaman en lezzetli ve en şık kurabiyeleri yapmak mümkün olacak. Şimdi bu püf noktalarına başlıklar halinde bir göz atalım, ne dersiniz?

Malzemelerin Isısı

Aynı kek yaparken olduğu gibi kurabiye hamurunda da tüm malzemeler oda sıcaklığında olmalıdır. Özellikle de kullanacağınız tereyağ ya da margarin. Eğer yağ tam anlamıyla oda ısısında olmazsa kurabiye hamuru içinde eşit dağılmayacaktır. Bu da ağızda dağılan bir kurabiye yapmanın önündeki ilk engeldir.

Ayrıca kurabiye tariflerinin ölçüsü birebir yapılmalıdır, kafanıza göre arttırıp azaltmayın yoksa kıvamı tutturamazsınız.

Tereyağı mı ? Sıvı Yağ mı ?

Bu sorunun cevabı hemen her zaman tereyağıdır. Eğer tereyağınız yoksa margarinde bu işi görür. Sıvı yağla yapılan kurabiyeler kıvam olarak daima yumuşak kalır ve tereyağı kullanılan kurabiyeler gibi ağızda dağılmaz.

Kurabiyenin daha sert olmasını isterseniz eritilip soğutulmuş yağ kullanabilirsiniz.

Hamurun Kıvamı

Kurabiye hamuru her zaman kulak memesi kıvamında bir yumuşaklıkta olmalıdır. Bu yüzden de ölçü çok önemlidir. Hamura gereğinden az un koyarsanız kurabiyeler daha pişerken tepside dağılır, fazla un koyarsanız da taş gibi sert bir kıvamı olabilir. Kurabiye hamurunu yaparken un mutlaka elenmeli ve hava alması sağlanmalıdır.

Son olarak ta yoğrulan kurabiye hamuru mutlaka ve mutlaka en az 15 dakika buzdolabında dinlendirilmelidir.

Ne Kadar ve Nasıl Pişirelim ?

İşte bu konu herkesin fırınına göre değişkenlik gösteren göreceli bir konudur. Ortalama 10-15 dakika kurabiyelerin pişmesi için yeterlidir, bu yüzden siz ilk denemenizde mutlaka süre tutun ve daha sonraki uygulamalarda bu süreye sadık kalın.

Ama görecelik göstermeyen bir iki konu vardır ki bunlardan biri kurabiyelerin mutlaka önceden ısıtılmış ve asla 180 derece üzerinde pişirilmemesidir. Eğer ısınmamış bir fırında kurabiye pişirmeye kalkarsanız kenarlarının yanması, ortasının pişmemesi gibi kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

Kurabiyelerin piştiğini anlamak için de uygun süre sonunda tepsi ortasından bir tane kurabiyeyi kaldırıp altına bakın. Eğer pembemsi bir renk almışsa pişmiş demektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

stolen lighter.sex strory