sex tube

Kuşburnu reçeli nasıl yapılır?

479

Kuşburnu, doğada yapraksız bir çalı üzerinde yetişen sayısız faydası olan bir nimettir. Sonbahar aylarında toplanan kuşburnundan çok farklı lezzetler elde edilmektedir. Bu lezzetlerden en çok talep göreni kuşburnu reçeli olmaktadır. Tohum tanelerinden elde edilen bir meyve olan kuşburnu ile yapılan ürünler şeker ilave edilmeden tüketildiği takdirde soğuk havalardan kaynaklanan grip, nezle ve üşütme gibi basit rahatsızlıkların çok kısa sürede geçmesini sağlamaktadır. Ayrıca, iltihaptan kaynaklanan hastalıkların tedavisinde alternatif tedavi olarak kullanılmaktadır Doğal bir anti- iltihap önleyici diyebiliriz. İltihap önleyici özelliği ile ağrı kesici bir araya gelince eklem kemiklerinde oluşan iltihaplı ağrı diğer bir ifadeyle ramatoid artrit ( iltihaplı romatizma) ağrılarını hafifletici etkisi bulunmaktadır.

Kuşburnu reçelini şayet kendiniz yapmıyorsanız ve satın almayı tercih edecekseniz, biraz dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Zira doğal yöntemler uygulanarak kuşburnu reçeli nasıl yapılır? oldukça kolay bir iş olduğu halde doğalını satan kişileri bulmak oldukça zordur. En iyisi Ekim Kasım aylarında mutlaka kış için kendi reçelinizi kendiniz yapmanız olacaktır.

KUŞBURNU REÇELİ TARİFİ

Bir kg kuşburnu meyvesi

250 gr toz şeker

Su

Bir kaç damla limon suyu

Kuşburnu meyvesinin alt ve üst kısımları temizlenip bol su ile yıkanır. Temiz bir tencereye alınan kuşburnunun üzerini geçinceye kadar su ile doldurulur. Şeker miktarı tercihe göre arttırılabilir ya da azaltılabir. 

Şeker ve su eklendikten sonra kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başladıktan sonra süre tutulur ve en az on beş dakika daha kaynatılır. Meyvelerin yumuşadığından emin olunduktan sonra kuşburnu reçeli yapılışı devam eder. 

Yumuşayıncaya kadar pişirildikten sonra süzgeç üzerine alınarak sadece posası kalıncaya kadar ezilir. Posalarından arınan reçeli tekrar tencereye aktarıp koyulaşıncaya kadar on beş dakika daha kaynatılır. Kaynama esnasında bir kaç damla limon suyu eklemeyi unutmayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

stolen lighter.sex strory