Tarçınlı Nefis Türk Kahvesi Tarifi ve Malzemeleri

6


Yapılan bilimsel araştırmalarda günlük 1 – 5 gram tarçın tüketen bireylerin kan şekeri seviyelerinde %23 düşme gözlemlenmiş. Yani tarçının kan şekerini düşürdüğü ve kandaki insülin miktarını arttırdığı bilimsel olarak kabul görülmüş durumda.

Bilimsel kabul görmelerin yanı sıra gündelik bilgilerimizin tarçınla ilgili bize kazandırdığı şey ise tatlı istediğini bastırmak olduğu. Kültürümüzün vazgeçilmez içeceklerinden Türk kahvesini sıklıkla tüketirken, aynı zamanda içerisine katacağımız bir çimdik toz tarçınla tatlı istediğimizi dizginleyip diyetimize yardımcı olmaya ne dersiniz?

Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler:

  • 1 kahve fincanı soğuk su
  • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
  • 1 çimdik toz tarçın

Tüm malzemelerimizi bir cezvede karıştırıp, kısık ateşte köpürünceye kadar tıpkı Türk kahvesi yapar gibi pişiriyoruz. Kahvemizin köpüklerini fincana alıp cezvede kalan kahveyi bir taşım kaynattıktan sonra fincana döküyoruz.  İşte Türk kahvesinin herkesi her zaman cezbeden nefis kokusunun, tarçınla olan alışılmamış ahengi. Üstelik bu lezzet fazla kilolarımızdan kurtulmaya yarımcı olmak için bire bir. Yanına her zamankinden farklı olarak birkaç hurma tercih ederseniz eşsiz bir ara öğün olacaktır.

Afiyet olsun!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.